CHARAKTERYSTYKA LOKALNEGO RYNKU PRACY
Rynek pracy Żagania nie jest ściśle związany z granicami administracyjnymi miasta. Z uwagi na bliskość leżących w promieniu kilku kilometrów miast oraz nakładającej się na to dobrze rozwiniętej komunikacji publicznej i sieci dróg, lokalny rynek pracy rozszerza się do blisko 30, a nawet 50 km od miejsca lokalizacji potencjalnej inwestycji.
Powiat żagański leży w niewielkiej odległości od drogi A-18 oraz drogi ekspresowej S3. Miasto przecina droga krajowa nr 12, biegnąca wzdłuż żagańskich stref przemysłowych. – Zobacz więcej.
Rozpatrując potencjał żagańskiego rynku pracy należałoby uwzględnić w nim również potencjał powiatu żagańskiego oraz ościennego powiatu żarskiego. Łącznie w obu powiatach mieszka blisko 180 tys. osób, a stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie 5,2% w powiecie żarskim (1.521 zarejestrowanych osób bezrobotnych) oraz 5,7% w powiecie żagańskim (1.023 zarejestrowane osoby bezrobotne) według danych za miesiąc marzec 2024 r.
Szacując koszty dodatkowe związane z dojazdem do pracy oraz wielkość ewentualnych płac, które na lokalnym rynku pracy funkcjonują należy przyjąć, że realny rynek pracy dla pracowników o płacy przeciętnej rozszerza się do ok. 30 km od miasta. Obszar ten zamieszkiwany jest przez ok. 99 tys. osób w wieku produkcyjnym. Rozszerzony rynek pracy, do ok. 50 km od Żagania jest interesujący dla pracowników zarabiających więcej niż przeciętna płaca lokalna. Dotyczy to głównie specjalistów, których na rynku lokalnym czasami trudno pozyskać.
Pobliskim dużym ośrodkiem miejskim jest Zielona Góra (ok. 50 km od Żagania), która jest miastem wojewódzkim i uniwersyteckim, a co za tym idzie posiadającym duża liczbę osób o wyższych kwalifikacjach. Warto wziąć pod uwagę również zróżnicowany przemysł lokalny stwarzający szansę do pozyskania na zasadach rynkowych, odpowiednich fachowców z firm już funkcjonujących.