Żagań to miasto, w którym nie można się nudzić. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – kultura, dużo sportu i rekreacji.
Sport
Dla wszystkich entuzjastów sportu miasto w 2007 roku rozbudowało i zmodernizowało kompleks sportowo-rekreacyjny Areana Żagań. Dwa boiska, bieżnia lekkoatletyczna, hala sportowa, kryta basen, boisko do shquosha, tenisa oraz kręgielnia.
Basen kryty przy Kompleksie Arena w Żaganiu to propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzić swój wolny czas, zrelaksować się w saunie lub wziąć udział w prowadzonych tu zajęciach aqua aerobiku.
Oferta
W skład basenu wchodzi klasyczna niecka sportowa o wymiarach 12,5mx25, basen rekreacyjny, brodzik dla najmłodszych, 2 wanny jacuzzi, zjeżdżalnia o długości 49m, strefa relaksu (składająca się z 4 saun: aroma, solna, parowa, sucha, oraz 2 solariów). Na terenie basenu prowadzone są cykliczne zajęcia nauki pływania, aqua fitness i kursy nurkowania.
Ponadto w ofercie znajduje się możliwość:
- wynajęcia toru
- wynajęcia sal fitness
- przeprowadzenia egzaminów sprawnościowych- pływanie
- zakupu karnetów dla firm i instytucji z dodatkowymi rabatami
Basen czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.30, w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 21.30.
Hala Sportowo-Widowiskowa wchodzi w skład Kompleksu Arena, który znajduje się przy ulicy Kochanowskiego 6 w Żaganiu. Wielofunkcyjność hali sprawia, że pozwala ona zarówno na organizację imprez sportowych, wystaw lub innych eventów.
Oferta
Powierzchnia areny głównej wynosi 44,9×27,7m i przystosowana jest do rozgrywania meczy różnych dyscyplin sportowych. Do najpopularniejszych można zaliczyć: piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę czy ćwiczenia gimnastyczne.
W hali możliwa jest również organizacja masowych imprez sportowych. Obiekt wyposażony jest w 450 miejsc siedzących oraz 250 miejsc stojących, pełnowymiarowe boisko do gier zespołowych, 2 sale fitness, siłownię, saunę, salkę konferencyjną oraz bar.
Do dyspozycji korzystających z hali jest 6 szatni z natryskami.
Basen miejski w Żaganiu położony jest wśród zieleni, obok przepływającej tuż obok rzeki Bóbr. To doskonałe miejsce na spędzenie wakacji w mieście i idealny wypoczynek w upalne dni.
Adres: ul. Niepodległości
Godziny otwarcia: codziennie w godzinach 10.00 – 18.00
Cennik:
bilet całodniowy dla osób dorosłych: 5zł, ulgowy: 2zł, rodzinny: 11zł (1 osoba dorosła, 2 dzieci) lub 16zł (dwie osoby dorosłe, 1 dziecko).
bilet jednorazowy: 2zł, bilet rodzinny: 5zł.
Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego -2zł/h
Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych w naszym kraju. Pozwala niemal w godzinę spalić nawet 500 kalorii, a poza tym jest doskonałym lekarstwem na stres. Gdzie w Żaganiu można bezpiecznie pojeździć na rowerze? Poniżej przykładowe trasy rowerowe.
Znakowane trasy rowerowe przebiegają ulicami: Żarską, Obwodową, Bema, Piastowską, Fredry, Wodną, Lotników Alianckich, Rybacką, Żelazną, Kożuchowską, X-lecia PL, Moniuszki, częściowo wzdłuż obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 12 (ul. Kręta), a także częściowo wzdłuż znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz ścieżek przyrodniczo – krajoznawczych.
W zdecydowanej większości nie są to niestety odcinki przeznaczone tylko dla ruchu rowerowego i kolidują z ruchem pieszym i samochodowym. Fakt istnienia różnorodnej i dogodnej sieci komunikacyjnej podnosi prestiż miasta oraz stanowi istotny argument, pozwalający stymulować jej dalszy, gospodarczy rozwój.
Poniżej prezentujemy przykładowe trasy rowerowe, które nie tylko zaspokoją potrzebę aktywności fizycznej, ale i pozwolą na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu wśród zieleni, której w naszym mieście pod dostatkiem.
Kultura
Na terenie miasta funkcjonuje rozwinięta sieć placówek kulturalnych. Rozpowszechnianiem kultury na terenie miasta zajmuje się Centrum Kultury w Żaganiu zlokalizowane w obiekcie Pałacu Książęcego przy ul. Szprotawskiej 4. Do podstawowych zadań instytucji należą:
- edukacja kulturalna i wychowanie poprzez sztukę;
- tworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego;
- rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych mieszkańców;
- tworzenie warunków do rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego.
Zadania te Centrum Kultury realizuje poprzez:
- imprezy kulturalne: koncerty, spektakle teatralne, prezentacje, widowiska i wystawy;
- imprezy plenerowe;
- warsztaty okolicznościowe;
- prezentacje dorobku amatorskiego ruchu artystycznego;
- kluby i sekcje zainteresowań;
- różnorodne animacje kulturalne, np.: cykliczne konkursy, przeglądy, itp.
Bazą dla wyżej wymienionej instytucji jest zabytkowy pałac z oranżerią i parkiem (jedna z najwspanialszych rezydencji barokowych w Polsce), zlokalizowany na terenie o powierzchni 15,35ha. Przy CK funkcjonują liczne zespoły i sekcje zainteresowań. Prowadzone przez Centrum koła zainteresowań skupiają aktywnych kulturalnie mieszkańców Żagania, a poziom prezentowanych działań artystycznych wykracza po za ramy ruchu amatorskiego jak w przypadku działań teatralnych czy muzycznych.
Do najpopularniejszych sekcji zainteresowań należą:
- dziecięca sekcja plastyczna;
- zespoły muzyczne;
- sekcja tańca hip hop;
- zespół tańca break dance;
- sekcja CAPOEIRY;
- studio piosenki;
- chór „Pod różą”;
- a także działające poza Centrum Kultury: – szkoła tańca „Alex”; – orkiestra „Jeunnesse Musicales” przy Szkole Muzycznej; – teatrzyk „Coś nowego” przy Gimnazjum nr 1.
Przy Centrum Kultury funkcjonuje również Uniwersytet III Wieku. Oferta kierowana jest do emerytów, rencistów, osób na zasiłkach przedemerytalnych i nieaktywnych zawodowo, które ukończyły 55 lat. Słuchacze UTW mogą uczestniczyć w zajęciach nauki języków obcych, gimnastyce, informatyce, kursie tańca oraz zajęciach artystycznych. Słuchacze wyjeżdżają na wycieczki, organizują wystawy, spotkania poetyckie i imprezy okolicznościowe. Zaangażowani w prace sekcji młodzi artyści są często laureatami konkursów i przeglądów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Żagański Pałac Kultury aktywnie uczestniczy w działaniach integrujących lokalne środowisko biorąc udział w różnych projektach i przedsięwzięciach.
Uzupełniającą częścią lokalnych instytucji kultury są również:
- Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych (ul. Lotników Alianckich 6);
- Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Szprotawska 4);
- Biblioteka Pedagogiczna (ul. Dworcowa 4);
- Kino „Pałac” (ul. Szprotawska 4)
Jedną z najbardziej znanych placówek kulturalnych w Żaganiu jest Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Muzeum mieści się na terenach po byłych obozach jenieckich „Stalag VIII C” i Stalag „Luft III”. Tereny obozowe to rozległy obszar na powierzchni około 6km², zlokalizowany w południowej części miasta przy ul. Lotników Alianckich 6, na którym znajdują się pozostałości infrastruktury obozowej z czasów II Wojny Światowej. W budynku muzeum prezentowana jest ekspozycja stała dotycząca problematyki obozów jenieckich funkcjonujących w Żaganiu podczas II Wojny Światowej. Prezentowane są także monotematyczne wystawy czasowe związane z regionem lub zagadnieniami obozowymi. Ponadto Muzeum organizuje wiele cyklicznych uroczystości i przy tej okazji ściśle współpracuje z pracownikami Urzędu Miasta Żagań.
W Pałacu książęcym funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna. Działalność biblioteki służy zaspokajaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa, jego wychowaniu i upowszechnianiu oraz rozwojowi kultury i wiedzy. Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu posiada księgozbiór liczony na blisko 120 tysięcy woluminów. Korzysta z niej rocznie ponad 6 tysięcy czytelników. Ze wskaźników statystycznych wynika, że dostępność do podstawowych instytucji kulturalnych (za wyjątkiem bibliotek) jest w Żaganiu korzystniejsza od porównywanych jednostek. Z usług kultury wyższego rzędu (np.: teatry, opery, galerie, wystawy, itp.) mieszkańcy Żagania korzystają poza jej granicami, głównie w Zielonej Górze.
ZOBACZ WIĘCEJ…