Handel miedzynarodowy

Bezpłatne webinarium: Pakiet UE VAT w e-commerce

1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy pakietu UE dotyczącego VAT w handlu międzynarodowym online. Mają one ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. Do tej pory, jeśli sprzedaż towarów oraz usług online na terenie danego kraju członkowskiego przekraczała określone w tym kraju limity, przedsiębiorca był zobowiązany do dokonania rejestracji do celów VAT oraz składania deklaracji zgodnych z wymogami tego kraju. Od 1 lipca zostanie wprowadzony mechanizm „One Stop Shop”, dzięki któremu będzie obowiązywał jeden limit na sprzedaż towarów oraz usług online, a VAT będzie rozliczany w kraju siedziby przedsiębiorstwa. Ponadto na terenie UE zlikwidowano zwolnienie z VAT od importu z krajów spoza Unii tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro.

Bezpłatne webinarium: Pakiet UE VAT w e-commerce

Powyższe zmiany są niezwykle istotne z punktu widzenia prowadzenia działalności w sektorze e-commerce, dlatego Ośrodek Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza przedsiębiorców z sektora MŚP na bezpłatne webinarium pt.: „Pakiet UE VAT w e-commerce”, które odbędzie się 15 czerwca br. w godz. 11:30-13:00. Transmisja dostępna pod linkiem Webinarium pakiet ecommerce.

W programie webinarium:

  • Implementacja przepisów dyrektywy Rady (UE) 2017/2455 oraz dyrektywy Rady (UE) 2019/1995 dotyczących tzw. pakietu VAT e-Commerce.
  • Zmiana zasad sprzedaży wysyłkowej – ujednolicenie progu na terenie całej UE.
  • Wprowadzenie nowej definicji transakcji – wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO).
  • Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI).
  • Fakturowanie w przypadku WSTO oraz SOTI.
  • Wprowadzenie szczegółowych zasad rozliczenia podatku w ramach OSS, IOSS oraz USZ.
  • Określenie szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostaw towarów przez platformy e-commerce.
  • Nałożenie na platformy e-commerce obowiązku prowadzenia dodatkowej ewidencji oraz poboru i zapłaty podatku.

 

Udział w webinarium jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.